Zakłady bukmacherskie mają szczególnie wzięcie u osób, które interesują się szeroko pojętym sportem, ale w ostatnich latach pociągiem do tej dziedziny rozrywki wykazują też osoby lubujące się w grach komputerowych, co dzieje się za sprawą coraz popularniejszego e-sportu. Co ciekawe, „buki” miejscami budzą zaciekawienie również wśród ludzi śledzących bieżące wydarzenia na arenie politycznej. – Zakłady na to, który polityk wygra, a który przegra są chodliwe podczas wyborów parlamentarnych, prezydenckich, czy nawet samorządowych – wyjaśnia Irenka Zając, ekspert branży bukmacherskiej.

Jeśli i to nie jest w kręgu naszych zainteresowań, możemy się zdecydować na inne nietypowe zakłady, wśród których znajdziemy choćby wydarzenia wirtualne, możliwość obstawienia dnia, w którym urodzi się „royal baby”, kto zostanie papieżem, jak też czy na Twitterze powstanie konto Kim Dzong Una. Opcji jest wiele i jeśli będziemy chcieli spróbować sił w ramach „buków”, na pewno znajdziemy coś dla siebie. Tak właśnie funkcjonują legalni bukmacherzy w Polsce online, których zdecydowanie nie brakuje. Obecnie na krajowym poletku do naszej dyspozycji jest ponad dwadzieścia zakładów wzajemnych, z czego większość oferuje grę przez internet.
Zasady funkcjonowania zakładów sportowych
Jak działają legalne zakłady bukmacherskie? Takie pytania bardzo często słyszą osoby pracujące w dziale support niemal każdego „buka”. Padają one między innymi od osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę typera i, zanim sami wejdą do gry, chcą poznać ten temat od podszewki.
Jak więc funkcjonuje ta branża? Zacznijmy od tego, że mamy do czynienia z prężnie rozwijającą się gałęzią rozrywki będącą swoistym fenomenem dobrze znoszącym zarówno zawirowania pandemiczne (nie licząc pierwszego lockdownu, który zmiótł sport na całym świecie z planszy), czy wojenne. W każdych okolicznościach typerzy poszukują możliwości zatopienia się w grze hazardowej. Powodów jest sporo, a wśród nich z pewnością znajdziemy:
- Chęć zysku
- Potrzeba weryfikacji sportowej wiedzy
- Duch rywalizacji, który towarzyszy grze
- Zdobycie uznania i szacunku wśród typerów
- Promocje, bonusy, oferty rabatowe
To sprawia, że chętnych do włączenia się do gry nie brakuje. A właśnie na tym zarabia branża bukmacherska i mówimy tutaj o niemałych pieniądzach. Mimo wielu przeciwności, ograniczeń prawnych, czy obszernej „szarej strefy”, zakłady bukmacherskie rokrocznie notują coraz większe zyski. Ta perspektywa kusi nowe podmioty, które ochoczo wchodzą na polski rynek, co nie jest łatwe, bo wymaga spełnienia szeregu wymogów narzuconych przez Ministerstwo Finansów.
Krajowy sektor zakładów wzajemnych urósł w oczach po zmianach w prawie. – Kilka lat temu przepisy zostały mocno zliberalizowane pod kątem bukmacherów. Branża została opodatkowana oraz uporządkowana. Choć ciężar podatkowy spoczywa na graczach, jednocześnie dostają oni cały szereg korzyści, jak na przykład bezpieczeństwo oraz wysoki poziom oferowanych usług. Szalony rynek działający na wzór „dzikiego zachodu” skończył się i zastąpił go ład, na którym zyskują typerzy i państwo inkasujące z tytułu podatku ogromne sumy pieniężne – zauważa Irenka Zając, na temat której można przeczytać tutaj.
Legalni bukmacherzy Youtube? Oczywiście! Czyli jak „buki” wodzą klientów na pokuszenie
Na co dzień zakłady wzajemne, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów, sięgają po szeroki wachlarz marketingowych możliwości. Zacznijmy od mediów społecznościowych, gdzie „buki” są wyjątkowo aktywne i na kampanie sponsorowane przeznaczają ogromne sumy pieniędzy. Całą masę kontentu znajdziemy na przykład na Youtube, Facebooku, Twitterze, TikToku, czy Instagramie. Jeśli jesteśmy zainteresowani śledzeniem bieżących wydarzeń, ofert, czy bonusów, sięganie po social media będzie dla nas całkiem interesującym rozwiązaniem.
Ale marketing to także bonusy, promocje oraz rabaty. I trzeba przyznać, że zakłady bukmacherskie są w tym naprawdę dobre. Zwykle do dyspozycji nowych graczy jest ogrom pakietów powitalnych, na które składają się między innymi zakłady bez ryzyka, freebet, bonusy depozytowe, czy cashback. Co warto podkreślić, w naszym kraju legalni bukmacherzy bez podatku nie istnieją, niemniej jednak bardzo często w ofercie promocyjnej „buków” znajdziemy możliwość zagrania bez VAT. Polega to na tym, że bukmacher opłaca za nas wszystkie podatki, jakie musielibyśmy ponieść podczas podjęcia zakładu.
Rzecz jasna branża bukmacherska konkuruje ze sobą nie tylko poprzez bonusy, czy szermierkę na słowa w mediach społecznościowych. Gracze, zwłaszcza ci z dużym doświadczeniem, sięgają po sprawdzone marki mające w zanadrzu wiele funkcjonalności i rozwiązań. Zwracamy uwagę na „buki” z rozbudowaną ofertą zamkniętą w sprytnie wykonanej aplikacji z pełnym pakietem możliwości.
Do nich należą na przykład transmisje TV, powiadomienia push, przejrzystość i szybkość działania, czy cashout polegający na tym, że gracz może zakończyć zdarzenie przed czasem. – To wcześniejsze wyciągnięcie pieniędzy, do którego typer ma prawo przy trwających kuponach solo bądź ako, które zawarte były na zdarzenia przedmeczowe, jak też live, ale też gdy na kuponie nie znajduje się żaden przegrany zakład oraz kiedy wszystkie mecze są aktywne – wyjaśnia Irenka Zając.
Legalni bukmacherzy gov – sprawdź, czy twój „buk” jest legalny
Istnieje kilka sposobów na zweryfikowanie, czy zakład sportowy, z którego korzystamy, działa na terenie naszego kraju w sposób legalny. Nie jest to takie oczywiste, gdyż w Polsce funkcjonuje „szara strefa” inkasująca około 40 procent całego rynku. Dlaczego sprawdzanie, czy dany „buk” posiada licencję na organizowanie zakładów w Polsce jest tak istotne? Otóż granie u nielegalnych bukmacherów jest w naszym kraju bezprawiem, za co grozi nam ogromna kara grzywny.
Nie warto ryzykować i lepiej poświęcić odrobinę więcej czasu na weryfikację. Listę legalnie działających zakładów sportowych znajdziemy na rządowej stronie resortu finansów. Jest ona dostępna w tym miejscu.