Podczas Mistrzostw Świata w Katarze zostanie rozegranych 64 spotkań. Kto będzie je sędziował? Czy na Mundialu zobaczymy arbitrów z Polski? Czy FIFA po raz pierwszy w historii dopuści do prowadzenia meczów kobiety? Jakie wytyczne przed MŚ otrzymali sędziowie. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Skąd pochodzą arbitrzy, którzy będą prowadzić mecze na MŚ?

Listę sędziów, którzy będą odpowiedzialni za prowadzenie meczów na MŚ, poznaliśmy 19 maja 2022 roku. Znalazło się na niej 36 arbitrów głównych, 69 asystentów i 24 arbitrów VAR. Jak to bywa w przypadku Mundialu, reprezentują oni sześć konfederacji.

Najliczniejsze grono sędziów głównych pochodzi z krajów europejskich (11). Wśród z nich znajdują się takie sławy, jak: Michael Oliver z Anglii, Daniele Orsato z Włoch czy Antonio Mateu Lahoz z Hiszpanii. Siedmiu przedstawicieli ma Ameryka Południowa, Afryka i Azja po sześciu, strefa CONCACAF pięciu, a Australia i Oceania jednego.

Sędziowie udają się do Kataru znacznie wcześniej niż piłkarze. Przed startem Mundialu czeka ich wiele godzin szkoleń, treningów oraz praktyczny sprawdzian. Wszystko po to, żeby byli w najwyższej formie od pierwszego meczu.

Szymon Marciniak wśród sędziowskiej elity

Na Mistrzostwach Świata w Katarze zobaczymy nie tylko naszych piłkarzy, ale też czwórkę naszych arbitrów na czele z Szymonem Marciniakiem. Towarzyszyć mu będzie dwóch asystentów: Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Z kolei do grona arbitrów VAR zaproszony został Tomasz Kwiatkowski.

Marciniak w swojej karierze sędziował już dwa mecze na poprzednich Mistrzostwach Świata w Rosji (Argentyna – Islandia i Niemcy – Szwecja). Na koncie ma też trzy mecze podczas EURO 2016 oraz spotkanie o Superpuchar Europy, w którym Real zmierzył się z Atletico Madryt. W tym sezonie regularnie prowadził spotkania Ligi Mistrzów.

Każdy, kto posiada kod promocyjny do Superbet, może wejść na stronę tego bukmachera i sprawdzić np. statystyki dotyczące żółtych czy czerwonych kartek, które pokazali poszczególni sędziowie. Dodatkowo dostępny jest tam freebet – darmowy zakład, przyznawany każdemu nowemu użytkownikowi.

Kobiety wśród sędziów na Mundialu

Na Mundialu w Katarze po raz pierwszy w historii mecze będą sędziowały kobiety. Na ogłoszonej przez FIFA liście arbitrów, pojawiły się trzy panie. Najbardziej znaną z nich jest Stephanie Frappart.

Francuzka w swojej karierze prowadziła już z powodzeniem spotkania Ligi Mistrzów czy eliminacji mistrzostw świata. Ostatnio mogliśmy ją oglądać podczas meczu Realu Madryt z Celtikiem Glasgow. 

W Katarze towarzyszyć jej będą jeszcze Japonka Yoshimi Yamashita i Salima Mukansanga z Rwandy. Ta pierwsza sędziowała podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, natomiast druga nabierała doświadczenia podczas Pucharu Narodów Afryki.

Nowe wytyczne dla arbitrów

Wprowadzenie do futbolu systemu VAR sprawiło, że mecze piłkarskie zaczęły trwać dłużej, niż dotychczas. W większości przypadków wydłużeniu nie uległ jednak efektywny czasu gry. Ma to się zmienić podczas MŚ w Katarze.

Arbitrzy otrzymali niedawno nowe wytyczne. Mówią one o tym, żeby doliczać do meczów więcej minut. Celem jest zrekompensowanie czasowych ubytków, powstałych w wyniku różnych przerw. Prekursorem tych zmian jest m.in. Szymon Marciniak, który podczas spotkania Katar – Algieria w ramach FIFA Arab Cup, doliczył do regulaminowego czasu gry ponad 18 dodatkowych minut.

5 / 5. Ocen: 1

Poprzedni artykułCzy AC Milan powtórzy sukces i znowu wygra Scudetto?
Następny artykułMecz Polska – Argentyna hitem grupy C. Kto faworytem bukmacherów?